Główna treść strony Aktualności

Przypominanie Polskiego Września

      W dniu 7 września 2016 roku licznie zgromadzona w Sali Widowiskowej młodzież, z wielką uwagą wysłuchała prelekcji dr. Radosława Lolo nt. „Kampania wrześniowa – bilans po ośmiu dekadach”. Historyk, ilustrując odczyt prezentacją multimedialną na ekranie, przedstawił międzynarodowe uwarunkowania II wojny światowej, zapoczątkowanej agresją III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku.

   Dr Lolo zwrócił szczególną uwagę młodych słuchaczy na zasadnicze znaczenie dwu czynników, przesądzających o klęsce armii Rzeczpospolitej Polskiej: tajnego porozumienia o wspólnej agresji III Rzeszy i Związku Radzieckiego a z drugiej strony niewywiązania się Francji i Wielkiej Brytanii ze zobowiązań sojuszniczych. Osamotniona Polska, w kleszczach dwóch wrogów, musiała przestać istnieć jako państwo. Po 1 i 17 września IV rozbiór stał się faktem. Terytorium Rzeczpospolitej podzieliły się Niemcy hitlerowskie i Rosja Sowiecka oraz w nieznacznej mierze Litwa i Słowacja.                                                                                                       

   Graficzne zestawienia liczebności i uzbrojenia poszczególnych armii faktycznie i potencjalnie zaangażowanych w działania wojenne, doskonale zilustrowały miażdżącą przewagę III Rzeszy i Związku Radzieckiego nad pozostałymi uczestnikami konfliktu.

   Prelegent przytoczył również epizod wojenny związany z Serockiem. W wyniku nalotu bombowego 5 września 1939 r. w kamienicy w centrum miasta zginęło ponad 50 osób. Obecnie w tym miejscu znajduje się Dom Handlowy „Wodnik”.

   Na zakończenie swego odczytu dr Radosław Lolo uświadomił młodzieży, że chociaż te tragiczne w dziejach Narodu wydarzenia są dla niej bardzo odległe w czasie, trzeba zawsze pamiętać o bohaterstwie Polaków w obronie niepodległego bytu Ojczyzny.

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz