Główna treść strony Biblioteka

Tydzień Zakazanych Książek

Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie mające na celu zachowanie wolności słowa, wolności czytania i zaprzestania cenzury w literaturze i sztuce. To świetna okazja do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęta do czytania, także książek problematycznych, kontrowersyjnych czy siejących zgorszenie, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.

Wiemy, że książki są nośnikami pewnych myśli. I ze względu na różne uwarunkowania np. historyczne, czy z powodów politycznych, obyczajowych, społecznych lub kulturalnych mogą być powszechnie uznawane za szkodliwe, niebezpieczne i zakazane – przykładem jest „Mein Kampf” autorstwa  Adolfa Hitlera.  Często jednak, jak widać poniżej, na liście książek tzw. niebezpiecznych znajdują się pozycje wartościowe. A samo zjawisko umieszczania książek w kategorii zakazanych nie przeminęło wraz z XX wiekiem i ciągle ma się dobrze. Z okazji trwającego właśnie Tygodnia Książek Zakazanych, przygotowaliśmy listę tytułów, które cenzorzy w różnych częściach świata najzacieklej bronili przed czytelnikami. Czy słusznie? A to pytanie warto sobie odpowiedzieć po ich lekturze – bo dziś przecież bez większego problemu zdobędziemy każdą z wymienionych tutaj pozycji.

A o to lista książek: Folwark zwierzęcy, Rok 1984, Archipelag Gułag, Cierpienie Młodego Wertera, Nowy wspaniały świat, Buszujący w zbożu, Paragraf 22, Ulisses, Harry Potter , Charlie i Fabryka czekolady, Lolita, Rzeź numer pięć oraz Mechaniczna pomarańcza.

Zapraszamy do Biblioteki.

   

Wrześniowa pula kodów Legimi

Już wkrótce możliwość telefonicznego odbioru kodów e-booków Legimi! Nic się nie zmienia, zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie.

1 września od godziny 8.00 będziemy czekać na Wasze zgłoszenia pod numer telefonu 22 782-74-32. W rozmowie podajcie numer karty bibliotecznej, widoczny pod kodem kreskowym, np. 001402. Liczba kodów ograniczona.

Pamiętajcie z kodu można korzystać nawet na 4 urządzeniach. Wystarczy, że podzielicie się swoim kontem dostępu z mamą, bratem, przyjaciółką lub kimś dla Was bliskim i razem będziecie cieszyć się z wspólnego czytania .