Główna treść strony Komunikaty

Komunikaty

 • Wakacyjne zmiany w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

  Projekt CKiCz w Serocku. Wakacyjne zmiany w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

  2021.08.31

  Loga projektowe - Wspołfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

   

  Lato dobiegło końca, a wraz z nim - czas porywających wydarzeń kulturalnych w plenerze. Tych jednak, którzy powrócili na zajęcia stałe w sezonie 2021/2022, czekało kilka miłych niespodzianek. Gdy oczy wszystkich zwrócone były na plenerowe sceny, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, za sprawą intensywnych prac inwestycyjnych, brzęczało niczym ul! Prace jednak zostały już zakończone - pozostały zaś ich trwałe efekty.

  Celem prac była poprawa jakości świadczonych usług - i każda osoba korzystająca z oferty Centrum przekona się, że jakość ta ma bardzo wiele aspektów. Jednym z nich jest choćby długo wyczekiwana klimatyzacja zainstalowana w pięciu salach zajęciowych.

  Wszystkich amatorów muzyki ucieszy wiadomość o profesjonalnej adaptacji i izolacji akustycznej w sali muzycznej, która pozwoli na regularne prowadzenie zajęć nauki gry na “bardzo głośnych” instrumentach, takich jak np. perkusja. Poprawa warunków akustycznych pozwala też na organizację przesłuchań w warunkach wyciszenia, profesjonalne nagrywanie audycji muzycznych oraz telekonferencji.

  Sala przystosowana akustycznie to oczywiście fantastyczna sprawa, ale na czym tu grać? O to też udało się zadbać. Zakupiono pianino akustyczne, zestaw perkusyjny, skrzypce, gitary akustyczne i elektryczne ze wzmacniaczami oraz mikrofony instrumentalne, które pozwolą uczestnikom na zdobycie nowych umiejętności oraz poprawę tych już nabytych.

  A co, jeśli z różnych przyczyn nie będzie można korzystać z dobrodziejstw oferty Centrum na miejscu? Dofinansowanie objęło również zakup urządzeń technicznych: media serwera do rejestracji i streamingu wraz z kamerą PTZ oraz projektora multimedialnego. Dzięki temu możliwe będzie realizowanie wydarzeń zdalnie w profesjonalnej jakości.

  Ukoronowaniem letniej przemiany Centrum jest prawdziwy klejnot w przestrzeni miejskiej, który nie sposób przeoczyć. Jest to ozdobny mural, na którym tradycje rybackie i flisackie oraz walory przyrodnicze terenów Zalewu Zegrzyńskiego, lokalny artysta połączył z działalnością edukacyjną i artystyczną Centrum. Tak oto Muzy, na oczach wszystkich, zagościły nad Zalewem, w dorzeczu Bugu i Narwi - na elewacji Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Przemiany inwestycyjne same w sobie nie miałyby jednak sensu, gdyby nie ich wpływ na społeczność lokalną. Ta zaś entuzjastycznie odpowiedziała na efekty prac - w kolejnym sezonie zajęciowym naukę gry na instrumentach w Serocku podjęło więcej osób, niż w latach ubiegłych. I o to właśnie chodziło!

  Wszystkie te inwestycje były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków U.E. pozyskanych w Lokalnej Grupie Działania Zalew Zegrzyński, w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze 2014 – 2020” z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego”.