Główna treść strony Aktualności - kafle

"Portrety (1920)" oraz wystawa "W cieniu wielkiej bitwy"

"Portrety (1920)" oraz wystawa "W cieniu wielkiej bitwy"

ZAMIANA TERMINU SPEKATALU

 

„Portrety (1920)”

etiuda teatralna na podstawie wspomnień legionistek w reżyserii Betiny Dubiel w wykonaniu teatru ONI z Centrum kultury i Czytelnictwa w Serocku.

Na Oczach widzów, aktorzy malują portrety niezwykłych , odważnych, podążających za marzeniami, walczących w ważnej sprawie kobiet. Jest to również opowieść o niezdających sobie sprawy
z okropieństw wojny młodych dziewcząt, o rozpaczy tych, które zobaczyły, czym jest wojna. Pamięć , sznurki, stare fotografie, strzępy opowieści - to wszystko jest droga do zagłębienia się w te niezwykłe historie, zamknięte w starej  walizce na zakurzonym strychu”.

Pomysł powstania PORTRETÓW, ma na celu teatralne uczczenie 100. rocznicy BITWY WARSZAWSKIEJ, wydarzenia historycznego w którym polskie kobiety zaznaczyły swój chwalebny udział. To kobiety gotowe na najgorsze     - żołnierki, kurierki, sanitariuszki  te stojące na warcie te. których umiłowaniem była Ojczyzna i te, które miłość do polski wyniosły z rodzinnych domów. Walczące na równi
z mężczyznami.

„(...) Okazuje się, że dzisiejsza etiuda teatralna serockiej grupy "Oni" miała być częścią planowanego tryptyku teatralnego. Czas pandemii zredukował plany do jednej części. Roznieciło to niebywale ciekawość publiczności. Oto "Portrety (1920)". Plątanina sznurków, tajemnicza stara walizka - klasyczny obrazek strychu starego domu. Zaczarowane kobiece postacie ożywające za sprawą chłopaka-przewodnika. Czego spodziewać się po takiej scenografii? Czy otrzymamy odpowiedź na rozbudowane pytanie rozpoczynające przedstawienie, którego początek brzmi: Co kazało młodej dziewczynie
o dobrym szlacheckim nazwisku porzucić dom ojcowski? Z walizki wypadają zdjęcia, które prowokują jakieś opowieści, a w zasadzie ich fragmenty. Tymczasem z tego pozornego chaosu, przypadkowych zdjęć, labiryntu sznurków wyłaniają się portrety kobiet, niezwykłych, zadziwiających, osobliwych, które na równi z mężczyznami uczestniczyły w wojnie polsko-bolszewickiej: walczyły z bronią w ręku, pełniły służbę jako kurierki i sanitariuszki. A źródła ich odwagi pochodziły po prostu z kultury, w jakiej zostały wychowane i z wartości, jakie im wpojono. Wzorce i autorytety także były i miały swoją wagę. I tak oto aktorzy z Serocka zamknęli VI Pułtuskie Teatry Amatorskie "PTA-K" w ramach projektu Tradycje teatralne Pułtuska piękną lekcją historii. Bardzo dziękujemy! Gratulujemy scenicznych kreacji aktorom-amatorom z Serocka...”         
                                                                                                                                                                                 Joanna Gregorczyk

Występują:

Kobieta – Żołnierka Iwona Kwiatuszyńska

Kobieta Bożena Ogrodnik

Dziewczyna  Karolina Kozik – Król

Chłopak – Przewodnik Tomasz Grzybowski

Reżyseria -  Betina Dubiel

 

WYSTAWA "W CIENIU WIELKIEJ BITWY"

Osiem niezwykłych opowieści o ludziach żyjących w 1920 roku w cieniu bitwy polsko-bolszewickiej. Lokalne historie zamknięte są w skrzynkach, do których zaglądamy przez dziurkę od klucza. Instalacji artystycznej towarzyszą podcasty i plansze stworzone przez praktyków kultury z Mazowsza. Wystawa powstała w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie we współpracy z Powiatowa Biblioteka Publiczną w Wołominie, Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Fundacją na Rzecz Kultury „Walizka”.


Animatorzy z Legionowa, Serocka, Pomiechówka, Radzymina, Płocka i Wołomina pracowali nad historiami zapomnianych lokalnych bohaterek i bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Narodzone w trakcie warsztatów opowieści inspirowane są kartami pamiętników, archiwami prasowymi, fotografiami, listami. Każda część wystawy poświęcona jest jednej postaci, która niekoniecznie była zaangażowana w bezpośrednie działania bitewne, ale wspierała wysiłek wojenny i obronę kraju w 1920 roku.
Ekspozycja jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Podcasty są tłumaczone na język migowy, a skrzynkowa instalacja artystyczna uzupełniona została o specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

 

 

  • PLAKAT

wstecz