Główna treść strony 2023

Urodziny Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego

W tym roku Jezioro Zegrzyńskie (zwane też Zalewem Zegrzyńskim) obchodzi swoje 60-lecie. Z tej okazji zapraszamy na nietuzinkowy koncert urodzinowy, którego będzie można wysłuchać 25 czerwca 2023 r. w trzech kolejnych lokalizacjach: na plaży miejskiej w Serocku (godz. 15.00), plaży przy ul. 600-lecia w Wieliszewie (godz. 17.30) i Dzikiej Plaży w Nieporęcie (godz. 19.30). W tych miejscach, z górnego pokładu statku popłyną dźwięki muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu Córy Mary.

 

Szanowny Jubilat to akwen o powierzchni 33 km² i pojemności 94 mln m³, utworzony w 1963 r. przez spiętrzenie dolnej Narwi, poniżej ujścia Bugu, zaporą w Dębem; największe centrum rekreacyjno-turystyczne w regionie. To tutaj latem tętni życie – ciągną tłumy z Warszawy i okolic, po to by schłodzić się nad wodą, poopalać, pożeglować, powędkować, popodziwiać malownicze nadwodne krajobrazy.

 

Dawni mieszkańcy tych terenów zajmowali się rybołówstwem, spławianiem towarów rzeką, różnego rodzaju rzemiosłem oraz rolnictwem. Towarzyszyły im pieśni ludowe, w tym liczne utwory, których treść dotyczyła rzeki – źródła życia. Koncert urodzinowy – przewrotnie – przeniesie słuchaczy do czasów sprzed powstania sztucznego akwenu, jakim jest Jezioro Zegrzyńskie. Przypomni dawne pieśni ludowe o tematyce związanej z wodą, rzeką, by w ten sposób uchronić od zapomnienia ginące zjawisko kultury ludowej/rybackiej.

 

Zespół Córy Mary kultywuje dawne tradycje wokalne we współczesnych aranżacjach. To „grupa osób zafascynowanych muzyką etniczną, skoncentrowana wokół archaicznej muzyki obrzędowej” (źródło: corymary.pl). Podczas koncertu urodzinowego usłyszymy m.in. pieśni: „Z dawna dawnego rzeczeńka płynie”, „Ja za wodą”, „Oj ty Janie sobótkowy”, „Rybaku rybaku”, „Poszła Kasia po wodę”, „Gdybym ci ja była wodą czystą”.

 

Zapraszamy na urodzinowy koncert – podróż w czasie nurtem rzek tworzących dziś Jezioro Zegrzyńskie! Przyjdźcie i dajcie się zaczarować...

 

Operacja „Urodziny Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego” jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” i wspierana ze środków Unii Europejskiej oraz ma na celu promocję rybackiego dziedzictwa kulturowego dla obszaru LGD aktywizującą lokalną społeczność poprzez realizację w 2023 roku koncertu urodzinowego Zalewu/Jeziora Zegrzyńskiego w 60. rocznicę jego powstania.