Główna treść strony Aktualności

Spektakl w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          W czwartek 28 kwietnia 2016 r., w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się Spektakl w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na tle kopii obrazu słynnego polskiego malarza Jana Matejki, zatytułowanego „Konstytucja 3 Maja 1791”, w oryginalnych rozmiarach, który powstał w 100 rocznicę uchwalenia Konstytucji, aktorzy odegrali sceny z tego historycznego wydarzenia. W króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Jacek Pacocha, postać marszałka Stanisława Małachowskiego przedstawił Wojciech Machnicki, a Jana Suchorzewskiego zagrał Stanisław Banasiuk. Przedstawienie zostało wystawione dla młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy. Głównym prowadzącym spotkanie był kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie - Jan Daniel Artymowski. Na prelekcji kustosz opowiedział o początkach powstawania dzieła Jana Matejki. Przedstawił najważniejsze historycznie postacie znajdujące się na obrazie i krótko scharakteryzował każdą z nich . Zwrócił uwagę na centralny plan dzieła malarza, w którym widoczna jest postać marszałka Małachowskiego, trzymającego w lewej ręce symbol władzy - laskę marszałkowską, a prawą w triumfalnym geście unoszącego tekst konstytucji. Drugą postacią, również niesioną na ramionach przez posłów, był Kazimierz Nestor Sapieha- marszałek konfederacji litewskiej, drugi marszałek Sejmu Wielkiego. Innymi, również ważnymi postaciami przedstawionymi na obrazie, byli Hugo Kołłątaj w stroju kapłana, oraz marszałek wielki litewski Ignacy Potocki.

 Aktorzy Teatru Atlantis z Warszawy odgrywali na żywo sceny z obrazu, przypominając najistotniejsze fragmenty Ustawy Zasadniczej.

Prowadzący zadał widzom pytanie, jakie były podstawowe założenia reformy- młodzież  jednogłośnie odpowiedziała, że najważniejsze było zniesienie liberum veto oraz wolnej elekcji.  Specyficzną postacią w spektaklu, którą widzowie na pewno zapamiętali, był Jan Suchorzewski- poseł ziemi kaliskiej, który próbował nie dopuścić do uchwalenia konstytucji. Rzucił się pod nogi króla, grożąc, że zabije swojego 6- letniego syna, nie chcąc, aby żył w „niewoli”, jaką daje konstytucja.

Pod koniec marszałek Stanisław Małachowski przekazał na ręce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego tekst Konstytucji 3 maja, aby król mógł przytoczyć widzom najważniejsze fragmenty Ustawy Zasadniczej. Po odczytaniu tekstu można było usłyszeć: Wiwat król! Wiwat Konstytucja! Na zakończenie zaprezentowany został pochód posłów w celu zaprzysiężenia wraz z królem tekstu Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Dla uczniów była to wyjątkowa, zapadająca w pamięć lekcja historii Polski. 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -