Główna treść strony 2022

Wianki w Serocku

„Poznałem dziewczyna jak biała lelija,
która samej wiosny po wodzie rozwija”
 
Noc Świętojańska, święto wody i ognia, miłości i płodności. Istnieje wiele zwyczajów, które towarzyszą obchodom tej Nocy. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę, które według wierzeń pozwala wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo. Dawniej wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. W późniejszych czasach nabierały one nowych form.
 
Wianki w Serocku to kolejna już w tym roku propozycja kulturalna dla mieszkańców naszej gminy, jednocześnie rozpoczynająca obchody Nocy Kupały. W sobotnie popołudnie, 25 czerwca br. na plaży miejskiej w Serocku, prowadzący pan Grzegorz Ostrowki oraz Renata Mulik Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku przywitali publiczność i zaprosili do udziału w poszczególnych punktach programu.
 
Scenariusz wydarzenia był bogaty w różne działania. Dzięki współpracy z Powiatową Instytucją Kultury uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach wikliniarskie podczas, który wyrabiali tacki z wikliny. Warsztaty poprowadziły Siostry Plotą, które powadzą rodzinną pracownię wikliny.
 
Tradycyjnie, pani Bogusława Żaczkiewicz poprowadziła warsztaty wiankowych. Tuż obok plaży można było uwić własnoręcznie wianek, jednocześnie podziwiając obrazy, pejzaże stworzone i namalowane przez panią Hannę Strzałkowską „Shanna”, która jest lokalną malarką. Ciekawostką jest, iż do każdego swojego obrazu tworzy wiersz, który jest odzwierciedleniem i wyrazem emocji mu towarzyszących.
 
Uczestnicy warsztatów wiankowych mogli również wziąć udział w konkursie na wianek Nocy Świętojańskiej. Najpiękniejsze wianki zostały nagrodzone i wyróżnione w konkursie, a później wszystkie wypuszczono na wodę.
Tuż obok stoisk z wiankami i obrazami pani Regina Rataj parzyła świeże zioła, opowiadając o ich zastosowaniu i właściwościach w życiu codziennym. Na swoim stoisku miała bogaty asortyment przeróżnych herbatek czy olejków dobrych dla zdrowia. Pani Regina jest mieszkanką pobliskiej miejscowości, ma przeogromną wiedzę o roślinach i ziołach, które można spotkać w Nadnarwiańskich lasach.
 
Tego dnia nie zabrakło występów artystycznych dzieci, podopiecznych z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Wystąpiła najmłodsza grupa Alexia Dance Studio KIDS w utworze „Umbrella”, co spotkało się z bardzo dużym aplauzem widowni.
Zaraz po występach dzieci, prowadzący zaprosił na warsztaty bębniarskie , które poprowadziła serocka grupa NaRev, od września 2021 działająca przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
 
Kolejnym punktem programu był występ zespołu KANU, który zagrał z inicjatywy i został sfinansowany przez Stowarzyszenia Pomocna Dłoń. Muzycy Katarzyna Kamer i Noumassan Dembele zagrali w duecie łącząc tradycyjną muzykę zachodnioafrykańską i polską. Kanu w języku Bambara oznacza miłość. „Kanu to wyraz naszej miłości do muzyki, która potrafi być balsamem dla duszy, szczególnie w dzisiejszych czasach”, tak piszą o sobie wokaliści.
 
Wielką atrakcją okazała się podniebna niespodzianka w formie skoków spadochronowych przygotowana przez Aeroklub Warszawski, co również spotkało się z ogromnych zainteresowaniem publiczności.
 
Podczas gdy wianki spływały w dół Narwi na scenie pojawili się niezwykli goście Zespół szantowy „Stara Kuźnia”, który istnieje od 1997 roku. Grupa wykonuje szanty klasyczne, pieśni kubryku oraz utwory autorskie. Tego wieczoru zaprezentowała wiele hitów m.in. „Historie starego Sternika, co nie używał grzebyka”, „Pożegnanie z Liverpoolem” i wiele innych zachęcając do wspólnego śpiewu i zabawy.
 
Ponadto, sobotnie wydarzenie rozpoczęło realizację Projektu pt. „Sztuki zapomniane, a odczarowane”, który stanowi profesjonalną ofertę działań edukacyjno – animujących. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskie na lata 2014 – 2020”. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie”. Instytucją zarządzającą PROW 2014 – 2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Projekt zakłada realizację wielu bezpłatnych warsztatów w miesiącach czerwiec – wrzesień, mających na celu aktywizację społeczną różnych grup wiekowych, w tym grup defaworyzowanych, o utrudnionym dostępie do kultury.
Więcej informacji nt. projektu można uzyskać w sekretariacie CKiCZ w Serocku w godzinach otwarcia lub na stronach internetowych.
 
Dziękujemy za wspólne świętowanie i już dziś zapraszamy na wakacyjny cykl Fontann Muzyki. Pierwszy koncert zespołu MITRA odbędzie się 10 lipca, tradycyjnie o godz. 18:00 na Rynku w Serocku.
 
Zapraszamy.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.
 • Wianki 25.06.2022 r.

wstecz