Dzień z Polskim Teatrem Tańca
Dzień z Polskim Teatrem Tańca
Taniec jest ruchem, czyli procesem który w założeniu tej techniki zwiększa fizyczną i psychiczną integracje jednostki. Taniec umożliwia poznanie i zrozumienie własnej historii zapisanej w pamięci ciała, pozwala świadomie przeżyć emocje i przemienić je w uczucia, których sens i przyczyny są dla nas jasne. O wszystkich aspektach tańca nowoczesnego mogli się przekonać uczestnicy tegorocznego Dnia z Teatrem Tańca, który odbył się 17 kwietnia w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od warsztatów tańca współczesnego z wybitnymi profesjonalistami z tej dziedziny tańca Pauliną Wycichowską (tancerką, solistką Polskiego Teatru tańca w Poznaniu, pedagogiem tańca i choreografem), która poprowadziła warsztaty Laboratorium ruchu oraz Maciejem Kuźmińskim (tancerzem, choreografem, obecnie wykładowcą na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie, oraz na Instytucie Tańca Współczesnego w Belgradzie), który poprowadził warsztaty Dynamic Phrasing ( autorskiego stylu ruchu tańca rozwijanego przez Macieja od 2009 roku). Warsztaty odbyły się w dwóch grupach zaawansowania dla osób początkujących i zaawansowanych. Uczestnicy warsztatów, którzy mieli okazję zaczerpnąć inspiracje od wybitnych fachowców, zakończyli warsztaty zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia.
W ramach dnia z Teatrem Tańca odbyły się trzy spektakle tańca nowoczesnego.
Publiczność, która zebrała się tego wieczoru w sali widowiskowej spotkała się z niecodzienną sytuacją układu Sali. Była ona trochę prowokowana… do działania przez Macieja Kuźmińskiego, który chciał zapoznać ją z improwizowanym spektaklem pt. „Maciej Kuźmiński”. Był to swego rodzaju performens. Te skromne, szczere, a zarazem surowe wykonanie z pewnym niedopowiedzeniem skłaniającym widza do przemyśleń dało widzowi poczucie autentyzmu. Jak sam później przyznał… do końca nie wiedziałem co za chwilę się wydarzy. Stawiam siebie przed trudnym zadaniem stawienia czoła samemu sobie.
Pomiędzy spektaklami odbył się krótki wykład podsumowywujący warsztaty oraz pokaz multimedialny PTT z Poznania, który poprowadziła Paulina Wycichowska przybliżając nam świat tańca współczesnego. Przedstawiła najnowsze produkcje Polskiego Teatru Tańca w tym najnowsze realizacje obecnych podczas tego wieczoru Daniela Stryjeckiego choreografa m.in. „Efektu Halo” oraz Macieja Kuźmińskiego, którego spektakl oglądaliśmy chwilę wcześniej.
Po krótkiej prelekcji w spektaklu pt. „Powtarzaj za mną” Maciej Kuźmiński zapoznał nas z kolejną techniką tańca „Work Flow” równie wymagająca, ale pełną dynamiki ruchu w parterze. Niezwykle konsekwentny i spójny spektakl pełen świadomości każdego ruchu. Tytuł do spektaklu choreograf zaczerpnął ze zdania … Przestrzegaj prawa i powtarzaj za mną: Jestem wolny!. Wszystko to ukazał po przez ruch oraz rekwizyt, którym jest maska stylizowana na Guy Fawkes’a (symbol demonstrantów) zaadaptowaną przez liczne społeczne ruchy na całym świecie.
Maciej Kuźmiński opowiedział więcej o swojej autorskiej technice, o tym jaką radość
i satysfakcję czerpie z tańca. Zachęcił uczestników warsztatów, w szczególności młodzież do wysiłku i pracy, które stanowią najlepszą drogę do osiągnięcia marzeń. Niektórym podążają za ułudnym wyobrażeniem do realizacji marzeń.
Ciekawym punktem programy, na który z zainteresowaniem czekała publiczność był spektakl Polskiego Teatru Tańca z Poznania pt. „Efekt Halo” do którego choreografie oraz efekty wizualne w postaci video stworzyła: Daniel Stryjecki, także solista PTT.
Pomysł na Efekt Halo jak mówił sam Choreograf zaczerpnął od zjawiska optycznego zachodzącego w atmosferze ziemskiej wokół słońca czy księżyca zwanego potocznie Halo. W multimedialnym spektaklu tanecznym D. Stryjeckiego podejmującym problem automatycznego przypisywania cech na bazie powierzchownego wrażenia do muzyki The Glitch Mob mogliśmy obejrzeć niesamowite wykonanie: Agnieszki Fertały, Adriana Radwańskiego oraz Pauliny Wycichowskiej. W spektaklu użyto aktorów jako ekranów do projekcji, a światło było dodatkowym solistą. Światło w przestrzeni zmieniając barwy i kształty tańczyło obok wspaniałych artystów, dopełniając "ludzką" choreografię. I doskonale podkreślało kolejną tezę spektaklu określaną mianem Efektu Halo w psychologii - jak często po zewnętrznym wyglądzie oceniamy innych, a zewnętrzny wygląd decyduje o powzięciu opinii. Podwójne wrażenia wizualne i artyzm spotęgowały efekt dźwiękowy zadowolonej widowni w postaci burzy oklasków.
Całość, prezentacje i rozmowy poprowadzili kierownicy artystyczni przedsięwzięcia Paulina Wycichowska i Tomasz Gęsikowski. Podziękowali uczestnikom za udział w Dniu Teatru Tańca.
Dziękujemy naszemu partnerowi i sponsorowi - Centrum Konferencyjne Green Park