WARSZTATY WIKLINIARSKIE
Plecionkarstwo to umiejętność wykonywania różnego rodzaju plecionek – przedmiotów wyplatanych z lokalnie dostępnych surowców z trawy, liści palmy, korzeni drzew, wikliny.
Jeszcze niedawno plecionkarstwo w Polsce było rzemiosłem uprawianym przez mieszkańców całych wiosek, obecnie z wielu względów zawód plecionkarza zaliczany jest do ginących zawodów.
Kolejne warsztaty w ramach projektu „Pracownia Sztuk Wszelkich” odbyły się w dniach 15 – 16 lipca br. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Do współpracy zaprosiliśmy stowarzyszenie Serfenta , które poprzez warsztaty wikliniarskie chce zainteresować ludzi zanikającym zawodem z zachowaniem tradycji. Wiedza ta szerzona jest przez nich nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Zajęcia prowadzili instruktorzy rękodzieła artystycznego ,mistrzowie rzemiosła.
Ku zaskoczeniu wielu uczestników okazało się, że wyplatanie wcale nie jest takie trudne. Wszystkim poszło należycie, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanego dzieła była ogromna.
Wynikiem dwudniowych warsztatów było zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności. Poznaliśmy i nauczyliśmy się tego ciekawego rzemiosła. Każdy uczestnik zajęć miał możliwość wyplatania swojej własnej misy, tacki, kosza czy też osłonki na doniczkę.
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucją Zarządzającą PROW 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.