Półkolonie zimowe
W drugim tygodniu ferii zimowych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zorganizowało półkolonie zimowe dla dzieci z Miasta i Gminy Serock. To był bardzo intensywnie spędzony czas. Większość zajęć odbywała się na terenie SP im. Mikołaja Kopernika w Serocku. Tam dzieci jadły przepyszne śniadania, aromatyczne obiady i smakowite podwieczorki oraz uczestniczyły w atrakcyjnych zajęciach.
Pierwszy dzień półkolonii rozpoczął się od zajęć integracyjno – zapoznawczych. Następnie grupa udała się do Centrum Kultury i Czytelnictwa na spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Bajaderka pt.: „Na krańcu świata”. Dzieci odbyły podróż po wszystkich kontynentach świata. Kolejną atrakcją, długo wyczekiwaną przez najmłodszych były warsztaty z Drukowania 3D. Dzieci w dedykowanym programie komputerowym samodzielnie tworzyły personalizowane projekty zawieszek oraz nakładek na ołówki, które dzieci otrzymały na zakończenie turnusu.
We wtorek wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Sportu i Turystyki. Stanęliśmy pod słynną ścianą chwały, a następnie dzieci uczestniczyły w lekcjach muzealnych pt. „Pochodnia olimpijska” oraz „Liny, węzły i supełki”. Wizyta w Muzeum okazała się ciekawym doświadczeniem zważywszy na fakt trwającej obecnie Olimpiady Zimowej w Pekinie. Kolejnym przystankiem było Lodowisko w Legionowie, gdzie przez godzinę każdy mógł postawić pierwsze kroki lub doskonalić swoje umiejętności na łyżwach m.in. w sztuce wykręcania piruetów. Po powrocie do Serocka była chwila na wyciszenie i popołudniowy relaks. Dzieci układały puzzle, grały w gry planszowe i oglądały seans filmowy.
Środę rozpoczęliśmy od warsztatów tanecznych, podczas których dzieci doskonaliły układ taneczny, którego efekty przedstawimy Państwu niebawem. Następnie podczas warsztatów plastycznych dzieci tworzyły „Bałwankowe skarpetki” co sprawiło im wiele radości. Po obiedzie udaliśmy się z wizytą do Biblioteki miejskiej przy ul. Kościuszki, gdzie czekało na nich wiele zadań tj. „Słowąż” , Słowoklei”, „Wyobraźniolot”, „Rymociąg”, „Rozsypanki” i „Książkostrzały”. Po powrocie do szkoły był czas na relaks i poznanie technik oddechowych podczas warsztatów uważności. Dzieci rozmawiały i nazywały różne emocje, a następnie poznały historię Kasi, która strasznie się zestresowała udziałem w konkursie. Co jej pomogło? Jakie technik pomogły jej przezwyciężyć strach, które również poznały dzieci? O to zapytajcie już swoje pociechy.
W czwartek ponownie wyjechaliśmy do Warszawy. Odwiedziliśmy Manufakturę Czekolady, gdzie smakowaliśmy i dekorowaliśmy tabliczkę czekolady, a następnie wysłuchaliśmy wykładu nt. pochodzenia i historii ziaren kakaowca. Napełnieni mocą i aromatem czekolady, wyruszyliśmy do Jump Areny, aby spalić nadmiar kalorii. Czwartek był bardzo intensywnym dniem, ponieważ po powrocie czekała nas jeszcze wizyta w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich, podczas której wysłuchaliśmy prelekcji o naszm mieście i okolicach.
Piątek, był dniem podsumowania, jednak nie mniej intensywnym. Już od rana dzieci uczestniczyły w warsztatach „książkowy recycling”, gdzie tworzyły przyborniki, zwierzątka, świece itd. Następnie żwawym krokiem przeszliśmy do Centrum Kultury obejrzeć program muzyczny pt. „Czerwony kapturek” w wykonaniu m.in. aktora Cezarego Nowaka. Po obiedzie, podczas warsztatów plastycznych uczestnicy tworzyli kartki walentynkowe, a następnie grały w dwa ognie i zbijaka.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki i dyplomy. Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas, niezwykłe wrażenia i wspaniałą zabawę. Do zobaczenia w wakacje.