Święto Darów Ziemi
Trudno oprzeć się wrażeniu, że odchodzące lato upodobało sobie Wolę Kiełpińską na miejsce swojej ostatniej zjawiskowej prezentacji. To już kolejny rok, kiedy zgromadzonym na Święcie Darów Ziemi towarzyszy piękna pogoda, sprawiając, że przyniesione przez przedstawicieli sołectw i gminnych instytucji dożynkowe kosze i wieńce pod sceną wyglądają jeszcze bardziej efektownie.
W dziękczynieniu za tegoroczne plony
Dary ziemi zostały najpierw złożone na ołtarzu kościoła w Woli Kiełpińskiej i pobłogosławione przez księdza Andrzeja Marchlewskiego, który – nota bene – dzień wcześniej podczas uroczystego ingresu oficjalnie objął stanowisko proboszcza parafii w Woli Kiełpińskiej.
Po dziękczynieniu na uroczystej Eucharystii, ofiarujący dary przeszli w korowodzie na plac koło kościoła, gdzie jak co roku odbywał się festyn.
Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki – gospodarz uroczystości – powitał towarzyszących mu na scenie przybyłych gości: Zenona Durkę - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Przemysława Cichockiego – reprezentującego wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Radosława Rybickiego - Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Edwarda Trojanowskiego – Prezesa Zarządu Związku Stowarzyszeń Partnerstwa Zalewu Zegrzyńskiego, Artura Borkowskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku, księdza Andrzeja Marchlewskiego i księdza Mieczysława Zdanowskiego oraz wszystkich uczestników Święta Darów Ziemi. Wspólnie powitaliśmy również Tomasza Gęsikowskiego, który 1 września objął stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury w Serocku.
Na ludowo i nie tylko
Po symbolicznym podzieleniu dożynkowego chleba i występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Pułtusk, przy dźwiękach której na niebie prezentował się i okazjonalnym napisem witał zgromadzonych Mistrz Świata w motoparalotniarstwie Paweł Kozarzewski, rozpoczęła się tegoroczna zabawa. Publiczność skutecznie rozruszał Paweł Stasiak z zespołem PAPA D, przypominając największe przeboje zespołu znanego kiedyś jako Papa Dance, ale również wykonując nowe utwory zespołu. Okazuje się, że grupa, która istnieje na polskiej scenie muzycznej od trzydziestu lat, ma w gminie Serock wielu fanów – nie tylko tych, którzy pamiętają ich pierwsze lata działalności.
Po konkursach sportowych na Najsprawniejsze sołectwo, w których przedstawiciele sołectw musieli wykazać się sprawnością pokonując prowadzoną taczką przygotowany tor przeszkód, czy zmierzyć się między sobą - grupowo - na prowizorycznych nartach, na scenę zaproszono laureatów konkursów gminnych. Wyniki konkursów przedstawiamy poniżej. Nie sposób jednak nie wspomnieć w tym momencie o sołectwie Jadwisin, które poprzedniego dnia zdeklasowało innych uczestników Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw w Starych Załubicach, zdobywając Grand Prix. To był szczęśliwy weekend dla Jadwisina, bowiem sołtys Jarosław Pielach odebrał również tego dnia kilka nagród w konkursach gminnych. Serdecznie gratulujemy.
Podczas tej efektownej uroczystości, którą kultywujemy regionalne tradycje, nie mogło zabraknąć występu Ludowego Zespołu Artystycznego „Serock”. Polki, kujawiaki, oberki – choć prezentowane nie po raz pierwszy – przykuły uwagę publiczności, gromadząc pod sceną - szczególnie - bliskich członków zespołu oraz jego sympatyków.
Tegoroczną biesiadę w Woli Kiełpińskiej zakończył występ zespołu Larmodzieje, prezentując polskie utwory biesiadne i porywając do tańca ostatnich uczestników festynu.
Dziękujemy za obecność
Festynowi towarzyszyły oczywiście stoiska promocyjne i gastronomiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych aut i motorów sołtysa Jadwisina Jarosława Pielacha, czy zwierzęta (piękne kury i króliki) prezentowane przez Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego czubatka Polska, które reprezentowała m.in. Prezes stowarzyszenia, Wanda Rakoczy z Serocka.
Jak co roku przedastawiciele Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie zaprezentowali różnorodne okazy ziemniaków i przygotowane pyszności kulinarne, którymi częstowali uczestników tegorocznego święta.
Równie chętnie uczestnicy odwiedzali również stoisko Pawła Kozarzewskiego, wysłuchując opowieści o jego pasji – motoparalotniarstwie i odniesionych w tej dyscyplinie sukcesach.
W imieniu Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego dziękujemy obecnym na tegorocznym Święcie Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej za wspólną zabawę. Trudno wymienić wszystkie osoby i instytucje, do których kierujemy słowa szczerego uznania, mamy jednak nadzieję, że przyjmiecie tę naszą - niewypowiedzianą - wdzieczność. Dziękujemy wszystkim wystawcom, członkom gminnych Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowane stoiska gastronomiczne i współpracę, sponsorom nagród oraz wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznej uroczystości. Serdecznie pozdrawiamy tych, którzy odwiedzili nasze stoisko promocyjne, biorąc udział w zabawach. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.
Laureaci konkursów:
W konkursie na Najsprawniejsze sołectwo udział wzięły cztery drużyny. Pierwsze miejsce i vouchery na kolację w Instytucie Rozwoju Biznesu zdobyło sołectwo Skubianka, drugie miejsce i vouchery na kolację w Hotelu Pan Tadeusz zdobyło sołectwo Jadwisin, trzecie miejsce i vouchery na basen i kręgle w Hotelu Narvil przypadły sołectwu Stanisławowo. PSB Mrówka ufundowało także dla laureatów trzech pierwszych miejsc taczki, które uczestnicy wykorzystywali wcześniej w konkursie sprawnościowym.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy nagrody zdobyli: pierwsze miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie, drugie miejsce – sołectwo Ludwinowo Dębskie, trzecie miejsce – sołectwo Dosin. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy kosz: pierwsze miejsce przypadło Borowej Górze, drugie – sołectwu Bolesławowo, trzecie miejsce - sołectwu Kania Polska. Nagrodę publiczności zdobyło sołectwo Jadwisin.
Nagrody dla laureatów, w postaci biletów na spektakl w Teatrze Kwadrat, dotowane zostały przez ”Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Przypominamy także laureatów konkursu „Moja posesja moja pasja”:
I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Anny Cieślak z Dosina
I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Cecylii Rosolskiej z Serocka
II miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Jadwigi Jońskiej z Jadwisina
III miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Moniki Raszyńskiej ze Stasiego Lasu
Wyróżnienie w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Ilony Godlewskiej z Jachranki
I miejsce w kat. działka rekreacyjna - ogród p. Tadeusza Pontka z Nowej Wsi
Wyróżnienie w kat. gospodarstwo rolne - p. Wiesława Kopka z Jachranki
Gratulacje i podziękowania za współpracę, od Burmistrza Miasta i Gminy Serock odebrały również przedstawicieli gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Referat Komunikacji Społecznej