TAAAK się bawił Serock!!!! - czyli radosne Wojciechowe Świętowanie
23 maja, wiosenny deszcz nie ostudził zapału mieszkańców do udziału w Wojciechowym Świętowaniu. Wczesnym popołudniem stawili się tłumnie na stadionie miejskim, który rozkwitł nagle setkami kolorowych parasoli. Stąd, tradycyjnie pod wodzą Świętego Wojciecha i władz miasta, przy akompaniamencie orkiestry dętej, wyruszyli w korowodzie bardzo aktywni mieszkańcy naszej gminy. Ich pomysłowe prezentacje zadziwiały widzów oczekujących na trasie przemarszu. Pojawiły się dzielne krasnale i krasnalki w różnym wieku, muchomorki i biedronki niewielkiego wzrostu, dorodne warzywa pod opieką rodziców i pląsające nimfy w kwietnych wiankach. Maleńkie, bardzo egzotyczne tancerki, młodzi i starsi pasjonaci sportów różnych, sympatycy pewnej wsi - rodem z Westernu, miłośnicy innej wsi – jako „typowe Warszawiaki”, aktywni seniorzy, a ponadto strażacy, automobiliści, motocykliści i wędkarze prosto znad Narwi. Byli też, pszczelarze, tancerze ludowi, formacje wojskowe z różnych epok i harcerskie zastępy. Były auta pełne pasażerów „ze świata polityki”, stowarzyszeni i niestowarzyszeni z różnych stron gminy - mniej lub bardziej zmotoryzowani, na rowerach i pieszo, z transparentami, flagami, kotylionami wielkich rozmiarów, balonami i przede wszystkim w świetnych humorach. Przybycie kolejnych grup uczestników na serocki rynek oznajmiały oklaski i okrzyki podziwu dla korowodowych kreacji.
Oj, miała się kim i czym pochwalić społeczność lokalna w tym rocznicowym korowodzie!
Ta kolorowa, radosna, niepowtarzalna parada była doskonałym początkiem prezentacji osiągnięć serockiej społeczności, po której przyszedł czas na występy sceniczne wychowanków sekcji artystycznych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz gminnych placówek oświatowych. Poprzedziło ją krótkie powitanie wygłoszone przez Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego i przedstawienie mieszkańcom gości z miast partnerskich Serocka.
Z niekłamaną radością zgromadzona publiczność witała na scenie serockie Talenty wokalne, muzyczne, taneczne i teatralne - zwycięzców licznych konkursów, festiwali i przeglądów oraz ich nauczycieli. Gorąco witał ich również „Strachowyj” z programu telewizyjnego dla dzieci - „Domisie”, który na dobre zagościł już w Serocku. Prowadzący imprezę wojciechową, Dyrektor CKiC w Serocku, Tomasz Gęsikowski, dokonał wręczenia nagrody Grand Prix PATS Estrada - Łukaszowi Dziaduszkowi z zespołu In Canto oraz opiekunce Mai Radomskiej. Młodzi wokaliści - Joanna Gorczyńska, Klaudia Krawczyk, Julia Pawlak, Kasia Lipska i Łukasz Dziaduszek - wzbudzili swymi występami szczery podziw dla ich rozwijających się artystycznych osobowości. Wielkimi brawami podziękowali widzowie za występ Klaudii Szymańskiej z zespołem szkolnym, z Woli Kiełpińskiej. Pięknym śpiewem i własnym akompaniamentem zauroczyła słuchaczy Zuzanna Misiura. Świetnie zaprezentowały się niezwykłe tancerki z Formacji Tanecznej „Efekt” i Zespołu „Alexia”, a także zawsze wyczekiwany, wszystkim znany i lubiany Ludowy Zespół Artystyczny „Serock”. Występy Dziecięcego Zespołu „Violinki” i Zespółu Wokalnego „Mały Applause” wzbudziły wśród widowni, nie tylko przybyłej z Jadwisina, wielki applause. Urokliwe były prezentacje sceniczne młodziutkich aktorów z Woli Kiełpińskiej, z Zespołu „Małgośki” i 6-letnich egzotycznych tancerek występujących w „Słonecznych rytmach”. Dzięki Grupie VII z Przedszkola Samorządowego w Serocku widzowie mieli okazję przenieść się natomiast - choćby wyobraźnią - do „Dżungli”. Na scenie wystąpiło również Stowarzyszenie Miłośników Skubianki przekonując widzów, że „Warszawa da się lubić”. Przy odrobinie szczęścia można było od warszawskiej kwiaciarki dostać mały bukiecik, a od przystojnego dandysa złoty pierścionek na szczęście – zupełnie jak w piosence, którą usłyszeli widzowie. Piękne stroje, prawdziwy Warszawski Kataryniarz, prawdziwa papuga i prawdziwi artyści z Joanną Folwarską i rosnącą gwiazdą Anią Malinowską.
Katarzyna Pakosińska, współprowadząca z Tomaszem Gęsikowskim serocką imprezę, wspominając początki swej artystycznej kariery, wyrażała nieukrywany podziw dla serockich artystów.
Kolejnym punktem programu były występy Zespołu „Szafa Gra”. Najlepsze polskie i zagraniczne przeboje, fantastyczne kreacje aktorów wcielających się w role popularnych i uwielbianych przez miliony piosenkarzy czy leaderów znanych zespołów muzycznych, profesjonalizm, brawurowe wykonania – po prostu super show!
Widzowie rozbawieni świetnymi występami, odporni na deszcz i chłód czekali na kolejną porcję rozrywki jakiej dostarczył Kabaret „Pod Wyrwigroszem”. Świetna, ostra satyra polityczna, dowcip kreowanych sytuacji, obnażanie ludzkich kompleksów i skrywanych potrzeb z niezwykłym humorem doprowadzały widzów do łez ze śmiechu.
Występ gwiazdy wieczoru, znanego wokalisty i muzyka, Mroza, był dopełnieniem niezwykle udanego Wojciechowego Świętowania. Artysta porwał serocką publiczność świetnymi występami, swoją bezpośredniością i życzliwością wobec fanów, którym rozdawał autografy i pozował do selfie.
Świętu Patrona i obchodom 25 lat Smorządnośći towarzyszyły tłumnie odwiedzane stoiska promocyjne Starostwa Powiatowego w Legionowie, Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Przychodni GoldenMed, młodzieży parafialnej oraz liczne stoiska gastronomiczne i handlowe.
Na dzieci z okazji ich zbliżającego się święta poza występami scenicznymi, gościem z domisiowej krainy, czekały również inne atrakcje - na stoiskach promocyjnych, na których mogły powalczyć o pamiątkowe gadżety. Ponadto na rynku dostępne były atrakcje w postaci zamku dmuchanego, toru wyścigowego i trampoliny. Zabawę w pełni utrudniła pogoda.
Wojciechowe Świętowanie zakończyły wyczekiwane przez mieszkańców i gości fajerwerki.
Dziękujemy Wszystkim za wspólną zabawę!
Źródło tekstowe: UMiG Serock