Menu podstrona

Projekt "Operacja na otwartej książce"

Miło nam poinformować, że Centrum Kultury i Czytelnictwa  uzyskało dotację MKiDN dla programu Literatura 2019 nr 129579/18 na zadanie nr 02503/19 pn. "Operacja na otwartej książce".

W ramach projektu zrealizujemy 18 warsztatów literacko - artystycznych od kwietnia do listopada 2019 r. w trzech MODUŁACH tematycznych:

1. "W świecie wyobraźni, magii języka i podróży"

2. "Myślenie polskością"

3. "Literackie zabawy multimedialne"

Zapraszamy na relacje z poszczególnych spotkań:

28 września 2019 r. W Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się ciekawe warsztaty literacko-fotograficzne "Luksografia i magiczny świat ciemni" zrealizowane w ramach projektu "Operacja na otwartej książce"

W pierwszej części zadaniem uczestników było wyobrazić sobie ilustracje do legend, które czytał Pan Zdzisław. Następnie prowadzący spotkanie, Mateusz Łysek krótko opowiedział o historii fotografii i wywoływaniu zdjęć w ciemni. 

Uczestnicy tworzyli własne kompozycje i utrwalali je na papierze światłoczułym w ciemni, która powstała specjalnie na potrzeby warsztatu w naszym Centrum Kultury. Nad prawidłowym przebiegiem chemicznych procesów w ciemni czuwał Leszek Błachnio.

Uczestnicy byli zachwyceni!

 

19 września 2019 w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się warsztaty literackie z Wiolettą Piasecką, autorką książek dla dzieci i sztuk teatralnych.

Autorka prowadziła spotkanie w oparciu o historię Ignasia - bohatera jej książki pod tym samym tytułem. Ignaś był chłopcem, który „miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski”. Tej opartej na faktach historii słuchaliśmy z zapartym tchem, a prowadząca z każdym słowem coraz bardziej przekonywała słuchaczy, że warto dążyć do spełnienia pragnień. Mały Ignaś z wielkim marzeniem to Ignacy Jan Paderewski, a jego biografia przedstawiona w sposób dostosowany do wieku dzieci zachęciła do bliższego poznania historii Polski. Warsztatowa forma spotkania angażująca młodych słuchaczy sprzyja przyswajaniu ważnych faktów, co z pewnością zaprocentuje na lekcjach historii, ale także pobudzi do poszukiwania informacji o własnych korzeniach i zmotywuje do realizacji osobistych marzeń.

 

1 sierpnia 2019 r.

W dniu 75. rocznicy Powstania Warszawskiego mieliśmy okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, która odbyła się w Bibliotece CKiCz w Serocku.
Pani Marta Gregorczyk podzieliła się z nami wspomnieniami sprzed lat, również tymi związanymi z przebiegiem Powstania Warszawskiego (pani Marta miała wtedy 17 lat).
To było niezwykle wzruszające spotkanie, a echo minionych wydarzeń brzmi w sercach wielu... Warto słuchać.
Pani Marta Gregorczyk od lat związana jest z Serockiem. Tworzyła tu przedszkole, uczestniczyła w budowie Zalewu Zegrzyńskiego, później zawiadywała na poczcie, pozostaje wierną czytelniczką biblioteki w Serocku od początku jej istnienia i gorąco zachęca do czytania książek, szczególnie historycznych. 

 

23-24 lipca

dzieci wzięły udział w trzydniowych warsztatach z animacji poklatkowej prowadzonych przez Olgę Kłyszewicz. W pierwszym etapie czytaliśmy "120 przygód Koziołka Matołka" autorstwa Kornela Makuszyńskiego i inspirowaliśmy się ilustracjami Mariana Walentynowicza. Następie dzieci wymyślały własne przygody Koziołka Matołka i tworzyły jego postacie. Gros z wymyślonych historii miała miejsce w Serocku, a wyobraźnia uczestników okazała się nieograniczona. Dzieci bardzo cierpliwie poruszały swoimi postaciami na stworzonych przez siebie planszach - scenach, co zostało sfotografowane klatka po klatce. W efekcie powstała wspaniała animacja poklatkowa. Film trwa 4 minuty i wprowadza nas w magiczny świat Koziołka Matołka w wielu odsłonach, można zobaczyć go na Facebooku Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

 

22 lipca

cykl spotkań pod hasłem "Literackie zabawy multimedialne" rozpoczęliśmy od warsztat dziennikarskiego dla dzieci i młodzieży pt. "Fake news - jak nie dać się nabrać" prowadzony przez Inez Powierżę. Uczestnicy dowiedzieli się czym są fake newsy, z jakimi przykładami sensacyjnych wiadomości wprowadzających odbiorcę w błąd mogliśmy się spotkać w ostatnim czasie i w jaki sposób się przed nimi uchronić. Wprowadzenie do warsztatu formy zabawowej pozwoliło na lepsze zrozumienie tematu przez młodszych uczestników. 

 

27 czerwca

w Bibliotece w Serocku dzieci miały okazję spotkać się z Margarett Borroughdame autorką książek, m.in. "Pan Cylinderek", a podczas warsztatów kreatywnych dzieci wykonały własne cylinderki, które miały odzwierciedlać najlepsze cechy jakie posiadamy. To było bardzo inspirujące, motywujące i pełne pozytywnych treści spotkanie. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest akceptacja siebie oraz, że warto przekazywać innym dobre słowo i pozytywny przekaz.

 

13 czerwca

w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocki odbyło się spotkanie z Danielem de Latour, ilustratorem książek m.in. "Niesamowitych przygód 10 skarpetek" oraz "Księgi potworów" i to spotkanie STRASZNIE się dzieciom spodobało. Młodzi uczestnicy zostali zainspirowani opowiadaniami z "Księgi potworów" Michała Rusinka czytanymi przez naszego gościa, a podczas warsztatów tworzyły własne prace i zakładki do książek. Daniel de Latour narysował też podczas zajęć stworka według szczegółowych wskazówek dzieci.

 

31 maja dzieci usłyszały poruszającą historię o tym jak to jest marzyć o byciu pisarką i dążyć do spełnienia swoich pragnień... Bajkę ze szczęśliwym zakończeniem opowiadała "Babcia Grunia", czyli Edyta Zarębska - autorka bajek i powieści dla dzieci. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku i miało interaktywny charakter. Oprócz czytania bajek nie zabrakło efektów dźwiękowych, zgadywanek, śpiewu, a nawet tańca!
Warsztaty pobudziły do realizacji własnych marzeń, ale też zachęciły do częstego odwiedzania biblioteki.

 

16 maja odbyliśmy wędrówkę śladami Stasia i Nel. Salę widowiskową Serockiego Centrum Kultury i Czytelnictwa odwiedził podróżnik Piotr Kowalczyk, który opowiadał z jakimi wyzwaniami musieliby się zmierzyć współcześni bohaterowie Sienkiewiczowskiej powieści. 

Okazuje się, że góry Lindego nie ma, ale jej pierwowzorów w Etiopii nie brakuje. Natomiast Mahdi jest postacią historyczną i można się spotkać z jego prawnukiem! 
Po spotkaniu dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych nawiązujących tematyką do lektury.

 

11 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku dzieci spotkały się z Warsem i Sawą, którzy opowiedzieli im swoją wzruszającą historię. W sali widowiskowej odwiedził nas Teatr Lalek Igraszka z postaciami znanej legendy. Piękne lalki teatralne, poruszające piosenki i budujące napięcie dźwięki pozwoliły dzieciom zagłębić się w baśniowy świat. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych i stworzyły duże postaci Warsa i Sawy, które wspólnie zamontowaliśmy na stworzonej podczas warsztatów foto budce.

 

9 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się żywa lekcja historii, której nikt nie chciał zakończyć po dzwonku. Wraz z Bractwem Rycerskim Kerin przenieśliśmy się do Średniowiecza i poznawaliśmy realia życia rycerzy. Dowiedzieliśmy się, że rycerze rzadko walczyli na śmierć i życie, a cnoty rycerskie mogą (i powinny) być popularne również w czasach obecnych. Było ciekawie i inspirująco, a taka atmosfera z pewnością sprzyja zapamiętywaniu ważnych dat z historii. Spotkanie było kierowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

 

07.04.2019 r.

 Skąd przykicał wielkanocny zając?
???? Jaki jest najważniejszy symbol Świąt Wielkanocnych?
???? Na te i inne pytania znają już odpowiedź dzieci biorące udział w spotkaniu rozpoczynającym projekt CKiCz w Serocku "Operacja na otwartej Książce" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019”.
Po gawędzie dzieci wzięły udział w warsztatach „Wycinanki Pani Janki”.
????Wprowadzamy się w świąteczny nastrój! 

 

Spotkania są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: 22 782 80 70


Spotkanie realizowane w ramach projektu CKiCz w Serocku "Operacja na otwartej Książce" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019”.

  • "Operacja na otwartej książce"
  • "Operacja na otwartej książce"
  • "Operacja na otwartej książce"
  • "Operacja na otwartej książce"
  • Projekt Czerwiec
  • Operacja na otwartej książce

wstecz