Główna treść strony 2019

 • "Operacja na otwartej książce"
 • "Operacja na otwartej książce"
 • "Operacja na otwartej książce"
 • "Operacja na otwartej książce"
 • Projekt Czerwiec
 • plakat Operacja na Otwartej Książce Fake news
 • plakat Operacja na Otwartej Książce "Myślenie Polskością"
 • Operacja na otwartej książce
 • plakat Operacja na Otwartej Książce "Myślenie Polskością"
 • Operacja na otwartej książce
 • plakat Operacja na Otwartej Książce podsumowanie projektu
 • plakat Operacja na Otwartej Książce wystawa

Projekt "Operacja na otwartej książce" 2019

 Centrum Kultury i Czytelnictwa  uzyskało dotację MKiDN dla programu Literatura 2019 nr 129579/18 na zadanie nr 02503/19 pn. "Operacja na otwartej książce".

W ramach projektu zrealizowaliśmy 18 warsztatów literacko - artystycznych od kwietnia do listopada 2019 r. w trzech MODUŁACH tematycznych:

1. "W świecie wyobraźni, magii języka i podróży"

2. "Myślenie polskością"

3. "Literackie zabawy multimedialne"

23 LISTOPADA 2019 r. 

W ostatnią sobotę listopada odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, a gościem specjalnym była w tym dniu Edyta Jungowska, ambasadorka kształtowania dziecięcej wyobraźni i wrażliwości za pomocą propagowania dobrej literatury. Pani Edyta zaprosiła nas do magicznego świata książek Astrid Lindgren, a dzieci ochoczo z tego zaproszenia skorzystały.

Podsumowaliśmy też cały projekt, który trwał od kwietnia. W ciągu tych 8 miesięcy zorganizowaliśmy dla Was 18 warsztatów literacko - artystycznych w trzech MODUŁACH tematycznych:
1️⃣ "W świecie wyobraźni, magii języka i podróży"
2️⃣ "Myślenie polskością"
3️⃣ "Literackie zabawy multimedialne".
Nie sposób teraz opisać ich wszystkich, ale krótkie relacje i zdjęcia z każdego znajdziecie na naszym profilu.

W ramach tytułowej "Operacji..." zaopiekowaliśmy się niejedną książką, wyciągając je z półki, a one się nam
odwdzięczyły. Różnorodne animacje, które zorganizowaliśmy w Bibliotece i sali widowiskowej przekonały uczestników, że książka bawi, kształtuje, uczy, ubogaca myśli i język, uwrażliwia i rozbudza wyobraźnię.

23.11 zorganizowaliśmy również wystawę prac, które powstały w ramach warsztatów.
od 26 do 10 grudnia można było odwiedzić także wystawę prac w serockim Ratuszu.
---
Spotkania realizowane w ramach projektu CKiCz w Serocku "Operacja na otwartej Książce" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019”.

 

5 LISTOPADA 2019 r. 

SPOTKANIE Z MICHAŁEM ZAWADKĄ autorem książek motywacyjnych dla dzieci.
"Społeczny Sovoir Vivre, czyli jak nie nadepnąć swiatu na odcisk"

To było (prawie) ostatnie spotkanie w ramach projektu "Operacja na otwartej książce"
Wczoraj gościł u nas Michał Zawadka, autor książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży; poprowadził spotkanie pt. "Społeczny Savoir Vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk". Było bardzo aktywnie i energetycznie! Młodzi uczestnicy poznali na nowo definicję pojęć takich jak: konsekwencja, tolerancja i akceptacja. Interaktywna forma spotkania zaangażowała widownię do różnych aktywności, które metaforycznie odnosiły się do wydarzeń z codziennego życia. Jednym z wyzwań było budowanie wieży z klocków. Możemy zbudować stabilną i wysoką wieżę pozytywnych doświadczeń, jeśli zadbamy o podstawę. A podstawą jest WIEDZA.

 

Zapraszamy na relacje z poszczególnych spotkań:

 

5 LISTOPADA 2019 r

Spotkaliśmy się dziś z autorką książek dla dzieci, Justyną Bednarek.
Pisarka debiutowała powieścią "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", ale na spotkaniu wciągnęła uczestników także w niezwykłe opowieści m.in. o kunach czy też palcach w pomidorach (na szczęście chodziło o paluchy z ciasta ????). Okazało się, że do napisania pierwszej książki natchnęła autorkę skarpetka znaleziona na ulicy - tak niewiele czasem potrzeba!
Natomiast samo spotkanie natchnęło dzieci do stworzenia własnych kreatywnych skarpetek podczas warsztatów. Kto wie, jakie przygody czekają na te ręcznie wykonane przez uczestników postaci? 

 

29 października 2019 r
 ŻYWA LEKCJA HISTORII CZYLI SPOTKANIE Z BRACTWEM KERIN 

Amor patriae nostra lex!
29.10 w CKiCZ w Serocku odbyło się spotkanie w ramach projektu „Operacja na otwartej książce” z Bractwem Rycerskim Kerin.
Była to żywa lekcja historii o tym jak Polska straciła i odzyskała niepodległość. Oprócz kreatywnego nauczyciela wystąpili na scenie: Biały Orzeł, 3 Czarne Orły, Kosynierzy, Mały Piłsudski, Duży Piłsudski. Uczestnicy bardzo chętnie zgłaszali się do odpowiedzi!  brawa dla wszystkich zaangażowanych 
Materiał do szkolnej lekcji utrwalony, a dla niektórych-odkryty na nowo ????

 

19 października 2019 r.  w CKiCz odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Operacja na otwartej książce".
Uczestnicy grali w wielkoformatową grę pt. "Herbatka u Tadka" według autorskiego pomysłu prowadzącej, Katarzyny Książyk. Tytułowy Tadek jest herbalistą i smakoszem herbat.
Do historycznego wątku spotkania wprowadził młodych uczestników pan Zdzisław, który z książką w ręku prowadził dzieci przez polskie miasta snując o nich opowieści i prezentując herby.
Uczestnicy malowali własne herby na drewnianych szablonach, wyklejali godło Polski, wymyślali nowe zabytki na kreatywnej mapie. Historyczne motywy pojawiły się także na pionkach do gry, które zostały samodzielnie wykonane przez uczestników z kubeczków do herbaty. W samej grze zawodnicy również mieli okazję poszerzać historyczno-literacką wiedzę, ponieważ herbaciane żetony, które decydowały o wygranej, otrzymywali za prawidłowe wykonanie zadania.
Było twórczo i aktywnie!

 

28 września 2019 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się ciekawe warsztaty literacko-fotograficzne "Luksografia i magiczny świat ciemni" zrealizowane w ramach projektu "Operacja na otwartej książce"

W pierwszej części zadaniem uczestników było wyobrazić sobie ilustracje do legend, które czytał Pan Zdzisław. Następnie prowadzący spotkanie, Mateusz Łysek krótko opowiedział o historii fotografii i wywoływaniu zdjęć w ciemni. 

Uczestnicy tworzyli własne kompozycje i utrwalali je na papierze światłoczułym w ciemni, która powstała specjalnie na potrzeby warsztatu w naszym Centrum Kultury. Nad prawidłowym przebiegiem chemicznych procesów w ciemni czuwał Leszek Błachnio.

Uczestnicy byli zachwyceni!

 

19 września 2019 w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się warsztaty literackie z Wiolettą Piasecką, autorką książek dla dzieci i sztuk teatralnych.

Autorka prowadziła spotkanie w oparciu o historię Ignasia - bohatera jej książki pod tym samym tytułem. Ignaś był chłopcem, który „miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski”. Tej opartej na faktach historii słuchaliśmy z zapartym tchem, a prowadząca z każdym słowem coraz bardziej przekonywała słuchaczy, że warto dążyć do spełnienia pragnień. Mały Ignaś z wielkim marzeniem to Ignacy Jan Paderewski, a jego biografia przedstawiona w sposób dostosowany do wieku dzieci zachęciła do bliższego poznania historii Polski. Warsztatowa forma spotkania angażująca młodych słuchaczy sprzyja przyswajaniu ważnych faktów, co z pewnością zaprocentuje na lekcjach historii, ale także pobudzi do poszukiwania informacji o własnych korzeniach i zmotywuje do realizacji osobistych marzeń.

 

1 sierpnia 2019 r.

W dniu 75. rocznicy Powstania Warszawskiego mieliśmy okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, która odbyła się w Bibliotece CKiCz w Serocku.
Pani Marta Gregorczyk podzieliła się z nami wspomnieniami sprzed lat, również tymi związanymi z przebiegiem Powstania Warszawskiego (pani Marta miała wtedy 17 lat).
To było niezwykle wzruszające spotkanie, a echo minionych wydarzeń brzmi w sercach wielu... Warto słuchać.
Pani Marta Gregorczyk od lat związana jest z Serockiem. Tworzyła tu przedszkole, uczestniczyła w budowie Zalewu Zegrzyńskiego, później zawiadywała na poczcie, pozostaje wierną czytelniczką biblioteki w Serocku od początku jej istnienia i gorąco zachęca do czytania książek, szczególnie historycznych. 

 

23-24 lipca

dzieci wzięły udział w trzydniowych warsztatach z animacji poklatkowej prowadzonych przez Olgę Kłyszewicz. W pierwszym etapie czytaliśmy "120 przygód Koziołka Matołka" autorstwa Kornela Makuszyńskiego i inspirowaliśmy się ilustracjami Mariana Walentynowicza. Następie dzieci wymyślały własne przygody Koziołka Matołka i tworzyły jego postacie. Gros z wymyślonych historii miała miejsce w Serocku, a wyobraźnia uczestników okazała się nieograniczona. Dzieci bardzo cierpliwie poruszały swoimi postaciami na stworzonych przez siebie planszach - scenach, co zostało sfotografowane klatka po klatce. W efekcie powstała wspaniała animacja poklatkowa. Film trwa 4 minuty i wprowadza nas w magiczny świat Koziołka Matołka w wielu odsłonach, można zobaczyć go na Facebooku Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

 

22 lipca

cykl spotkań pod hasłem "Literackie zabawy multimedialne" rozpoczęliśmy od warsztat dziennikarskiego dla dzieci i młodzieży pt. "Fake news - jak nie dać się nabrać" prowadzony przez Inez Powierżę. Uczestnicy dowiedzieli się czym są fake newsy, z jakimi przykładami sensacyjnych wiadomości wprowadzających odbiorcę w błąd mogliśmy się spotkać w ostatnim czasie i w jaki sposób się przed nimi uchronić. Wprowadzenie do warsztatu formy zabawowej pozwoliło na lepsze zrozumienie tematu przez młodszych uczestników. 

 

27 czerwca

w Bibliotece w Serocku dzieci miały okazję spotkać się z Margarett Borroughdame autorką książek, m.in. "Pan Cylinderek", a podczas warsztatów kreatywnych dzieci wykonały własne cylinderki, które miały odzwierciedlać najlepsze cechy jakie posiadamy. To było bardzo inspirujące, motywujące i pełne pozytywnych treści spotkanie. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest akceptacja siebie oraz, że warto przekazywać innym dobre słowo i pozytywny przekaz.

 

13 czerwca

w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocki odbyło się spotkanie z Danielem de Latour, ilustratorem książek m.in. "Niesamowitych przygód 10 skarpetek" oraz "Księgi potworów" i to spotkanie STRASZNIE się dzieciom spodobało. Młodzi uczestnicy zostali zainspirowani opowiadaniami z "Księgi potworów" Michała Rusinka czytanymi przez naszego gościa, a podczas warsztatów tworzyły własne prace i zakładki do książek. Daniel de Latour narysował też podczas zajęć stworka według szczegółowych wskazówek dzieci.

 

31 maja dzieci usłyszały poruszającą historię o tym jak to jest marzyć o byciu pisarką i dążyć do spełnienia swoich pragnień... Bajkę ze szczęśliwym zakończeniem opowiadała "Babcia Grunia", czyli Edyta Zarębska - autorka bajek i powieści dla dzieci. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku i miało interaktywny charakter. Oprócz czytania bajek nie zabrakło efektów dźwiękowych, zgadywanek, śpiewu, a nawet tańca!
Warsztaty pobudziły do realizacji własnych marzeń, ale też zachęciły do częstego odwiedzania biblioteki.

 

16 maja odbyliśmy wędrówkę śladami Stasia i Nel. Salę widowiskową Serockiego Centrum Kultury i Czytelnictwa odwiedził podróżnik Piotr Kowalczyk, który opowiadał z jakimi wyzwaniami musieliby się zmierzyć współcześni bohaterowie Sienkiewiczowskiej powieści. 

Okazuje się, że góry Lindego nie ma, ale jej pierwowzorów w Etiopii nie brakuje. Natomiast Mahdi jest postacią historyczną i można się spotkać z jego prawnukiem! 
Po spotkaniu dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych nawiązujących tematyką do lektury.

 

11 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku dzieci spotkały się z Warsem i Sawą, którzy opowiedzieli im swoją wzruszającą historię. W sali widowiskowej odwiedził nas Teatr Lalek Igraszka z postaciami znanej legendy. Piękne lalki teatralne, poruszające piosenki i budujące napięcie dźwięki pozwoliły dzieciom zagłębić się w baśniowy świat. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych i stworzyły duże postaci Warsa i Sawy, które wspólnie zamontowaliśmy na stworzonej podczas warsztatów foto budce.

 

9 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się żywa lekcja historii, której nikt nie chciał zakończyć po dzwonku. Wraz z Bractwem Rycerskim Kerin przenieśliśmy się do Średniowiecza i poznawaliśmy realia życia rycerzy. Dowiedzieliśmy się, że rycerze rzadko walczyli na śmierć i życie, a cnoty rycerskie mogą (i powinny) być popularne również w czasach obecnych. Było ciekawie i inspirująco, a taka atmosfera z pewnością sprzyja zapamiętywaniu ważnych dat z historii. Spotkanie było kierowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

 

7 kwietnia

 Skąd przykicał wielkanocny zając?

 • Jaki jest najważniejszy symbol Świąt Wielkanocnych?
 •  Na te i inne pytania znają już odpowiedź dzieci biorące udział w spotkaniu rozpoczynającym projekt CKiCz w Serocku "Operacja na otwartej Książce" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019”.
 • Po gawędzie dzieci wzięły udział w warsztatach „Wycinanki Pani Janki”.
 • Wprowadzamy się w świąteczny nastrój! 

Spotkania są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: 22 782 80 70


Spotkanie realizowane w ramach projektu CKiCz w Serocku "Operacja na otwartej Książce" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019”.

wstecz