Główna treść strony 2019

Serocczanie uczcili pamięć powstańców warszawskich.

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od okupacji. Dziś w całej Polsce upamiętniamy ich bohaterską walkę.

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w serockiej Izbie Pamięci odbył się wykład  dr. Artura Bojarskiego pt.  "Powstanie 1944. Legionowo, Nieporęt, Chotomów".

1 sierpnia o godz. 15.30 mieszkańcy wzięli udział w niezwykle ciekawym spotkaniu z jedną z najstarszych mieszkanek Serocka Panią Martą Gregorczyk organizowanym w Bibliotece CKiCz w Serocku. Zaprosiliśmy ją, by jako świadek okresu powstańczego opowiedziała o latach, w których przyszło jej żyć.

Punktualnie o godzinie „W” w Serocku zawyły syreny upamiętniające moment wybuchu Powstania. Uroczyste obchody tradycyjnie odbyły się na serockim Rynku. Rys historyczny przybliżył nam dr Mirosław Pakuła. Pod tablicą pamięci delegacje, reprezentujące serocki urząd, wojsko, gminne Ochotnicze Straże Pożarne, stowarzyszenia, sołectwa, Serocka Rada Seniora,  szkoły oraz CKiCz w Serocku złożyły kwiaty i znicze. Wartę honorową przy tablicy pełnili żołnierze z CSŁiI w Zegrzu.

Na zaproszenie Dyrektor CKiCz w Serocku na scenie zaprezentował się Zespół Artystyczny Seniorów „Desa” z Ośrodka Kultury PomPA w Pomiechówku. Przedstawił niezwykle ciekawy, bogaty i wzruszający  program słowno-muzyczny pt. „Sierpniowa Ballada”. Nie zabrakło też w nim wesołych pieśni powstańczych, które w tamtych czasach miały podtrzymać powstańczego ducha. Program przygotowany został pod kierownictwem Joaniny Patockiej przy akompaniamencie Macieja Nowickiego. W trakcie programu CKiCz rozdało uczestnikom obchodów kawę zbożową oraz suchary.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock w swym wystąpieniu  wspomniał o skomplikowanych decyzjach, które musieli podjąć Polacy w tamtym czasie. Wspominając wielkie straty jakie poniosła stolica zarówno ludzkie i kulturalne. (...) Dziś jesteśmy zobowiązani, aby przywołać pamięć sprzed 75 lat.  Jesteśmy zobowiązani, aby odrobić tę lekcje historii i znaki czasu zrozumieć na nowo. Nikt nas nie zwolni z zaangażowania i ciągłych zmagań by zachować wolność podkreślał Burmistrz.

W najbliższym czasie zachęcamy do odwiedzenia wystawy w serockim ratuszu  - IPN „Powstanie Warszawskie 1944”, którą można oglądać do 19 sierpnia br.

Patronat honorowy  nad wydarzeniami objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który podczas głównych obchodów zaznaczył, że jesteśmy prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma możliwość osobiście podziękować Powstańcom za Ich bohaterstwo i odwagę, za gotowość do największego poświęcenia, jakim jest walka za Ojczyznę. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, by w swoim otoczeniu odnaleźć bohaterów – Powstańców Warszawskich. Spróbujmy Ich odnaleźć i przekazać wyrazy wdzięczności za postawę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków

wstecz