Menu podstrona

Serock uczcił 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej i 39. Rocznicę Porozumień Sierpniowych.

1 września na serockim Rynku odbył się uroczysty apel upamiętniający 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej oraz 39. Rocznicę Porozumień Sierpniowych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska – kompani honorowej, instytucji publicznych, szkół i organizacji pozarządowych.

Takie wydarzenia skłaniają  Nas, obywateli do chwili zadumy i refleksji oraz poszukiwania prawdy o naszej historii. Podczas uroczystości dr. Mirosław Pakuła przedstawił rys historyczny, Porucznik Sławomir Szymański odczytał apel poległych, zabrzmiała salwa honorowa, a przedstawiciele władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń i placówek gminnych złożyli pod tablicą pamięci kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock w swoim przemówieniu mówił (…), że  jeśli zapominamy o swojej historii to ryzykujemy jej powtórzenie. Dlatego, tak ważne jest aby odbyć tą podróż po historii w zaciszu domowego zakątka.

Apel na Rynku poprzedziła uroczysta msza święta w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy z udziałem sztandarów jednostek samorządowych z terenu Miasta i Gminy.

Obchody uświetniły wystawa okolicznościowa m.in. sprzętu łączności z kompanii 1939 r., pochodzącego ze zbiorów Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysława Hucała (w Ratuszu) oraz wystawa plenerowa „Wojenne Migawki. Serock i okolice w 1939 r.”.

Kolejnym punktem obchodów był spektakl pt.  „Wojna nie jest kobietą” w reżyserii Renaty Dymnej. Odbył się on, dzięki gościnności dyrektora, w Hotelu Narvil.

Spektakl to opowieść wielu kobiet, które znalazły się na wojnie, a po wielu, wielu latach opowiadają co zdarzyło się naprawdę. Nie ma w nich męskiej dumy, radości z zabijania i pokonywania wroga.

To co mówią jest wstrząsające w swojej prawdzie. Wojna kobiet to nie wojna mężczyzn. Kobiety widzą to co dla mężczyzn jest ukryte. Odczuwają wszystko głęboko emocjonalnie i bardzo człowieczo.

"Wojna nie jest kobietą" wg książki Swietłany Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", Wydawnictwa Czarne, w przekładzie Jerzego Czecha.

Podczas wieczoru wystąpili aktorzy Teatru Temat: Angelika Kurowska, Anna Matuszczak, Hubert Mrozowicz/ Tomasz Łukawski, Wanda Onyszkiewicz-Gnap/ Marta Skoczek, Agnieszka Senderowska, Joanna Róg

Reżyseria: Renata Dymna

Choreografia: Agnieszka Senderowska

Kostiumy i konsultacje językowe: Roza Arutunian - Fijałkowska

Motywy muzyczne na akordeon: Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki

Zapowiedź głosowa: Elżbieta Kijowska

Charakteryzacja i przygotowanie wokalne: Angelika Kurowska

Menager projektu: Ella Szczęk

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach tego dnia. Zapraszamy do dalszego uczczenie rocznic wrześniowych.

wstecz