Menu podstrona

Serock czyta Nowele polskie

W dniu dzisiejszym, w samo południe, spotkaliśmy się na serockim Rynku aby włączyć się w ogólnopolską akcję pn. „Narodowe Czytanie”.

Od września 2012 roku w wielu miejscach w Polsce, a z czasem i w kręgach Polonii na całym świecie, z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się  „Narodowe Czytanie”. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W tym roku, podczas 8. już edycji publicznego czytania najważniejszych polskich dzieł literackich wybrzmiewa lektura ośmiu wybranych najwybitniejszych Nowel polskich. Wspólnym mianownikiem tych dzieł jest pielęgnowanie polskości - w najtrudniejszym dla Polaków okresie dziejowym, podczas Zaborów -  obrona godności człowieka, a w szczególności dziecka. Refleksja nad losem społeczeństwa.

Na serockim rynku „Narodowe Czytanie” odbyło się po raz piąty. Czytaliśmy wspólnie: „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.  W dniu dzisiejszym Pan Burmistrz Artur Borkowski
wraz z przedstawicielami naszej wspólnoty lokalnej, oraz szkołami przeczytali fragmenty dwóch Nowel: „Katarynka” Bolesława Prusa i „Dym” Marii Konopnickiej.

Warto dodać, że Nowele to krótkie formy literackie, które pokazują ogromne umiejętności oraz kunszt ich autorów. Albowiem w kilkunastostronicowych  często w kilku stronicowych utworach potrafili przekazać ponadczasowe treści, które są żywe i aktualne po dziś dzień.

 

Zachęcamy Państwa do sięgnięcia po wszystkie wybrane na ten rok Nowele polskie, a są to:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

wstecz