Główna treść strony 2020

VI Tradycje Teatralne Pułtuska z sukcesami dla Serocka

VI Tradycje Teatralne Pułtuska to autorski projekt Pani Dyrektor Izabeli Sosnowicz-Ptak MCKiSz w Pułtusku.

                Przegląd konkursowy, to pułtuskie święto sztuki teatralnej odbywające się w dn. 14-18 września.
                W przeglądzie udział wzięło i zaprezentowało się pięć teatrów amatorskich w tym dwa teatry amatorskie z Serocka. Teatr „ONI” działający przy CKiCz w Serocku oraz Grupa teatralna „Starszaki” działająca przy Stowarzyszeniu Kulturalny Serock. Organizatorzy stworzyli uczestnikom możliwość udziału w wakacyjnym cyklu bezpłatnych warsztatów: gry aktorskiej, technik mowy, performance, pracy nad rolą z udziałem improwizacji, ciała w przestrzeni scenicznej, teatru od kuchni oraz scenografii, kostiumu, charakteryzacji.

W dniu wczorajszym 22 października odbył się finał konkursu podczas którego m.in. podsumowano cały projekt oraz wręczono nagrody.  

Jury konkursu w składzie Bożena Suchocka, Grzegorz Mrówczyński, Edward Wojtaszek doceniając zmagania konkursowe w nietypowych czasach. Doceniając olbrzymi wysiłek w doprowadzeniu do realizacji pokazów jury postanowiło przyznać wyróżnienia.

Wyróżnienie specjalne otrzymał Teatr „Oni” z CKiCz w Serocku za podjęcie istotnego tematu udziału kobiet polskich w obronie niepodległości w etiudzie Teatralne „Portrety (1920)” w reż. Betiny Dubiel

...”Kwartet z Serocka uzmysłowił, ze można mówić o historii przejmująco, ale spokojnie, bez okrzyków i patosu, przypominać ją i uczynić jej nie oschłymi podsumowaniami historyków, ale odkrywając to, co przekazali nam uczestnicy wydarzeń. Serocka etiuda zapisze się też bardzo ciekawą i zaskakującą scenografią i zastosowaniem świateł. Zaletą przedstawienia było tez odpowiednie przekazanie tekstu przez aktorów. Ustrzegli się „gry” i patetycznej recytacji. Po prostu mówili: Iwona Kwiatuszyńska (Kobieta żołnierka), Bożena Ogrodnik (Kobieta), Karolina Król – Kozik (Dziewczyna) i Tomasz Grzybowski (Chłopak – przewodnik). Spektakl wyreżyserowała Betina Dubiel.
                Dowiedzieliśmy się, ze ta etiuda miała być jedną z części spektaklu z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
                Dziękujemy za tę opowieść... (..) „Pamięć, sznurki, stare fotografie, strzępy opowieści – to wszystko jest droga do zagłębienia się w te niezwykłe historie, zamknięte w starej walizce na zakurzonym Strychu”. Gratulujemy aktorom Teatru „Oni” oraz reżyserce spektaklu. Spektakl na serockiej scenie już 16 listopada.

Gratulacje należą się także grupie teatralnej „Starszaki” , która otrzymała ważne wyróżnienia:

 - Zespołowe za piękny poetycki debiut teatralny według scenariusza Anny Kutkowskiej „Milczący sfinks albo trubadur złudzenia. Rzecz o Jerzym Szaniawski” w reżyserii Magdaleny Ważyńskiej.

- Aktorskie za rolę kobiecą otrzymała Pani Małgorzata Sarełło za rolę Wandy Natolskiej.

- Specjalne otrzymała Pani Magdalena Ważyńska za umiejętne poprowadzenie  licznej grupy teatralnej oraz wartości edukacyjne, historyczne, teatralne i społeczne wybranego repertuaru.

Grupy w swoich sztukach poruszają tematy ważne, ponadczasowe, często dotykające sfer bliskich dla widza.

  • VI Tradycje Teatralne Pułtuska
  • VI Tradycje Teatralne Pułtuska
  • VI Tradycje Teatralne Pułtuska
  • VI Tradycje Teatralne Pułtuska
  • VI Tradycje Teatralne Pułtuska

wstecz